SlovenskýEnglish
Zmenšiť textZväčšiť text

65. výročie oslobodenia obce Kamienka

 21.01.2021

V stredu 25. novembra si v obci Kamienka pripomenuli 65. výročie oslobodenia obce pietnym aktom položenia vencov k protilietadlovému kanónu, symbolu II. svetovej vojny.Tohto slávnostného aktu organizovaného obcou a ZO SZPB v Kamienke sa zúčastnili zástupcovia spoločenských organizácii a hostia z OV KSS z Humenného.

Starosta obce, Ing. Benjamín Blaha, vo svojom príhovore pripomenul, že sloboda neprichádzala 26. novembra 1944 do našej dediny v kúdoloch dymu, v potokoch krvi. Prišla k nám v podobe slova, zvesti, ktorú priniesli zo susednej dediny, kde pri oslobodzovacích bojoch v noci z 25. na 26. novembra 1944 boli zničené aj dva domy. Mnohí naši občania sa 26. novembra vybrali peši do Kamenice na križovatku, aby uvideli ruských vojakov.

V dnešnej dobe už len veľmi ťažko si vieme predstaviť ako oslobodenie zapôsobilo na našich občanov, keď ešte začiatkom novembra 1944 bol vydaný rozkaz nemeckého velenia chlapov evakuovať do koncentračných táborov a dedinu vypáliť. Pohroma sa nakoniec nekonala, stres a strach v ľuďoch ostal až do oslobodenia.

Aj dve vlny od evakuácie v priebehu októbra a novembra, na Lopuštan, Za Skalu, Na Beščitky, ktoré poniektorí aj zažili, ale väčšina to poznáme už len z rozprávania umocňovali napätie a strach o vlastné životy.

Vojna sa skončila ale utrpenie nie. Niektorí občania sa už domov nevrátili ako Škuba, Kuráž, Remešník, všetci traja padli v bojoch pri Liptovskom Mikuláši.

Už nežijú ani priami účastníci frontov ako Ján Škuba, ktorý bojoval v Taliansku, či Ján Škuba, alebo Blaha Michal, ktorí bojovali ako príslušníci československého armádneho zboru.

Čas zahladzuje priame svedectvá, no dejiny nemajú zaťažovať pamäť, ale osvecovať rozum. A ľudský um dokáže spravodlivo rozlíšiť čo malo v živote našej obce zmysel a čo nie.

Benjamín Bláha
Starosta obce