SlovenskýEnglish
Zmenšiť textZväčšiť text

Deň rodín

 21.01.2021

Nedeľa 7. mája mala pre mňa a moju rodinu zvláštny nádych. Cestoval som na  malú slávnosť pri príležitosti Dňa rodín, ktorá bola spojená s vyhlásením ankety Otec roka. Dokonca som bol miestnou organizáciou Únie žien Slovenska v Kamienke navrhnutý ako vzorný otec do tohto výberu. Výsledky ankety sú už známe, ale podľa mňa najdôležitejšie je posolstvo, ktoré táto akcia vyslala do okolia. Ja sám som sa dlho zamýšľal nad tým v čom som výnimočný, alebo čím som si tu poctu zaslúžil a spomenul som si na rozhovor deti, ktorí sa na oslave narodenín dohadovali o svojich otcoch. Všetko sa to začalo tým, že jedno povedalo:,,Môj otec je najlepší futbalista". Ďalšie spustilo, že ich otec vie opraviť všetko na svete. A takto pokračovalo v superlatívoch ďalej. Iba jeden chlapec akoby nemal čo povedať až sa ho ostatní spýtali: ,,No a tvoj otecnevie robiť nič?". ,,Asi nie" ,odpovedal chlapec, no po chvíli sa mu očká rozžiarili a dodal: ,,Ale s ním sa senzačne žije". Môže dostať otec lepšie ocenenie?

Žijeme v dobe keď akosi na nič nemáme čas a v rebríčku hodnôt z prvého miesta rodinu vytláčajú iné priority. Úlohu otca v rodine často spájame iba s materiálnym zabezpečením, no svet očami deti je celkom iný.

Istého riaditeľa jednej spoločnosti po porade navštívil podriadený a dal mu stužku na znak toho, že obdivuje jeho tvorivého ducha a veľmi si ho váži. Potom mu dal ešte jednu stužku a poprosil ho aby ju dal ďalšiemu koho si veľmi váži. V tej chvíli si riaditeľ spomenul nasvojho 14 ročného syna, na svoj nabitý program a rozhodol sa že tu druhú stužku venuje práve jemu, lebo mu na ňom veľmi záleží. Pracovné povinnosti išli bokom a ponáhľal sa domov. Syna našiel v izbe a povedal mu, že je po matke najdôležitejším človekom v jeho živote. Chlapca premohol plač. S očami plnými sĺz sa pozrel na otca a povedal: ,,Vždy som si myslel, že ma nemáš rád, pretože si sa o mňa nezaujímal a bol som rozhodnutý dnes večer ukončiť svoj život. Ďakujem ti, môj život má teraz opäť zmysel."  

V ušiach mi doteraz rezonujú verše Milana Rúfusa :,,Podaruj deťom otecka na každý deň, nie iba včera. Bez otecka je ovečka zatúlaná a bez pastiera." 

Týmto krátkym rozjímaním by som cez tieto poučné príbehy chcel pozdraviť všetkých otcov a poďakovať organizátorom tejto akcie za príjemne strávené nedeľné popoludnie.

Benjmamín Blaha