SlovenskýEnglish
Zmenšiť textZväčšiť text

Vojnové delo previezli zo Sniny do Kamienky

 21.01.2021

Protilietadlový kanónz II. svetovej vojny, ktorý stál niekoľko rokov na podstavci v Snine a neboli ním nadšení poslanci ani niektorí Sninčania, už v meste nenájdete. Stojí v obci Kamienka v okrese Humenné. Bude tu pripomínať históriu partizánskeho odboja vo Vihorlatských vrchoch.

KAMIENKA. Obecné zastupiteľstvo sa od roku 2007 zaoberalo myšlienkou umiestnenia vojenského historického exponátu v obci, aby Kamienčanom aj návštevníkom obce pripomenul udalosti súvisiace s protifašistickým odbojom. Po tom, čo sa z médií dozvedeli o diskusii sninských poslancov, ktorí žiadali odstrániť z mesta delo z II. svetovej vojny, začali rokovať o jeho prevoze do Kamienky.

Tri desaťročia bolo v Snine

Protilietadlový kanón PLK vz. 44 kalibru 85 milimetrov získalo múzejné oddelenie vo Svidníku od vojenského útvaru v Moldave nad Bodvou ešte v auguste 1979. Odvtedy stálo na podstavci v Snine. V prvej polovici mája tohto roku mesto Snina delo z podstavca na Ulici SNP demontovalo. Hovorkyňa sninského magistrátu Anna Brečková vtedy pre Korzár uviedla, že to bolo "na základe mnohých pripomienok zo strany poslancov, občanov aj návštevníkov mesta". Sninskí poslanci s tým súhlasili ešte začiatkom júla 2008.

Najprv ho nechceli, potom si to rozmysleli

Samospráva delo v máji tohto roku umiestnila na trávnik za kaštieľom v Snine. Súbežne vtedy, keď Kamienka rozbehla prípravu prevozu dela, hovorkyňa Brečková informovala, že usúdili, že ak je oň taký záujem, tak ostane v meste, aj keď nie na pôvodnom mieste. Na májovom rokovaní sninských poslancov odznelo, že po schválení eurodotácie a následnom odkúpení kaštieľa od súkromného vlastníka a jeho rekonštrukcii by mohlo byť v areáli kaštieľa delo umiestnené ako historický exponát.

"Po obhliadke miesta uloženia nášho múzejného zbierkového predmetu sme dospeli k záveru, že ide o dočasné umiestnenie," informoval nás v čase, keď prebiehali rokovania medzi Kamienkou a Vojenským historickým ústavom (VHÚ), Adrián Latta, vedúci múzejného oddelenia Vojenského historického múzea vo Svidníku.

Delo viezli nakoniec po hlavnej ceste

Starosta Kamienky Benjamín Blaha (SDKÚ) povedal, že delo chceli previezť po cestách vo Vojenskom obvode Valaškovce, aby sa tak vyhli transportu po hlavnej ceste I/74. Získali síce potrebné povolenia, ale pre túto možnosť sa nerozhodli kvôli obavám z prudkého stúpania za Zemplínskymi Hámrami. "Delo totiž nemalo tiahlo a nebolo jednoduché ho zaistiť," povedal.

V ústrety im vyšiel krajský úrad pre dopravu a Dopravný inšpektorát v Humennom, čím získali povolenie na zvláštne užívanie cesty I/74. Delo po hlavnej ceste zo Sniny prevážali v piatok 14. augusta. Previezli ho pomocou lesného kolesového traktora, zaistili ho dvomi nezávislými navijakmi." Celý prevoz trval len 45 minút. Keď sme videli, že sa za nami tvoria kolóny, tak sme v Dlhom a Belej zastali, aby sme ich pustili. Delo prevážal pán Jenčo z Modry. Hovoril, že ľudia zastavovali a pozerali sa. Dokonca nám aj jeden pán telefonoval, či sme ho do Kamienky aj doviezli,"povedal Blaha.

Mládež delo nadchlo

"Len čo sme delo doviezli, prišla za mnou desiatka mladých ľudí z obce. Pýtali sa, či môžu pomôcť. Vzali kefy, vyčistili ho od hrdze a sčasti už aj natreli. Teraz príde pojazdná dielňa z Vojenských lesov a majetkov, osadia ho na stabilizačné podpätky a spoločnými silami dáme delo do pôvodného stavu," povedal Blaha. Záujem mládeže ho prekvapil a potešil.

Delo oficiálne predstavia verejnosti v piatok 28. augusta medzi 16. a 17. hodinou. Od rána bude v Dome kultúry výstava zbraní z II. svetovej vojny prenesená z Vojenského múzea vo Svidníku. Obec plánuje k podstavcu umiestniť informácie o exponáte. V budúcnosti by tu mali pribudnúť informačné panely o partizánskych skupinách, ktoré operovali počas vojny nad obcou vo Vihorlatských vrchoch. Miestni sa doteraz starajú o niekoľko hrobov partizánov aj ruských vojakov, ktorí tu padli.